Wokół mycia włosów narosło wiele mitów. Panowie, którzy zazwyczaj myją włosy każdego dnia, raczej nie zadają sobie takich pytań – dla kobiet jednak sprawa jest ważniejsza, choćby z racji tego, że na długich włosach bardziej widać przetłuszczenie. Jak często powinno się myć włosy? Codziennie czy raz na kilka dni? Czy włosy myte codziennie przetłuszczają się szybciej? I czy na to wszystko ma wpływ szampon?

Jak często powinno się myć włosy? Fakty i mity

jak często powinno się myć włosy

Włosy dawniej i dziś

Nowoczesne szampony różnią się od tych, które używaliśmy jeszcze kilkanaście lat temu – to podstawa, od której warto wyjść w tej dyskusji. Różni się też środowisko, które jest coraz bardziej zanieczyszczone, co ma bezpośredni wpływ na stan włosów. Zmienia się też nasz styl życia – coraz więcej przebywamy w miejscach klimatyzowanych i suchych, częściej niż nasze babcie i prababcie używamy suszarek, prostownic i lokówek, a więc urządzeń, które pogarszają stan włosów. Ostatnią ważną zmianą dla włosów na przestrzeni lat są badania – coraz nowocześniejsze, przez co nasza wiedza o włosach jest większa.

Czy można myć włosy codziennie?

Można, a nawet trzeba – patrząc na zanieczyszczenie środowiska. Ale nie jest to dogmat, bo wszystko zależy nie tylko od naszych preferencji, stylu życia i rodzaju włosów, ale i od szamponów, które używamy. Są delikatne szampony przeznaczone do codziennego mycia, są bardziej oczyszczające wersje, które do niego się nie nadają.

Delikatne szampony, stworzone do codziennego mycia to:

ARGANICARE Coconut Shampoo 400ml
ARGANICARE Coconut Shampoo 400ml – Szampon do suchych, puszących się włosów

Jak często powinno myć się włosy? Jeśli używasz specjalnego delikatnego szamponu lub tego popularnego z drogerii, możesz mieć pewność, że są to szampony przeznaczone do codziennego mycia. Jeśli przy okazji po każdym myciu korzystasz z zalet odżywek i masek przeznaczonych do Twoich włosów, nie masz się czym przejmować – nawet jeśli zmyjesz swoje naturalne sebum, błyskawicznie „podmienisz” je na nowe, z odżywki. Włosy więc nie powinny nadmiernie się przesuszać.

Szampony oczyszczające to na przykład WELLA SP Deep Cleanser Shampoo czy GOLDWELL Dualsenses Scalp Specialist Deep Cleansing Shampoo 250ml

Co z włosami, które nadmiernie się przetłuszczają?

Jeśli Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają nie oznacza to jeszcze, że powinnaś rzadziej je myć, żeby wyrównać ich stan. Tutaj przydadzą się bardziej specjalistyczne szamponyodżywki przeznaczone do Twojego typu włosów, kosmetyki i maseczki oczyszczające i domowe zabiegi. Pamiętaj również, że środki do przetłuszczających włosów mogą być bardzo agresywne, dlatego najlepiej stosować je zamiennie z delikatniejszymi kosmetykami – chyba, że Twój fryzjer zaleci Ci inaczej.

Dobry przykład? Szampon do przetłuszczających się włosów w Bea Beleza marki L’Oreal Expert Pure Resource Shampoo.

Krótki poradnik: jak myć włosy?

Niby oczywiste, ale:

  • Pamiętaj, że włosy należy bardzo intensywnie spłukiwać, aby nawet niewielka ilość nie została na włosach i ich nie obciążała.
  • Wystarczy kilka kropel szamponu – jego zbyt wielka ilość źle wpływa na skórę głowy.
  • Odżywki używaj codziennie tylko w przypadku, gdy Twoje włosy są suche i wysokoporowate. W innym przypadku nadmiernie je obciążysz.
  • Szampon powinien pienić się powyżej skóry głowy – nie eliminuj całego sebum, bo naruszysz równowagę skóry włosów. 

Czy macie swoje ulubione szampony przeznaczone do codziennego użycia? A może od lat korzystacie z jednego szamponu oczyszczającego, który jest nie do pobicia? Podzielcie się z nami swoimi typami w komentarzach 😉

Wpis przygotowany przez:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.