Każda z nas choć raz skusiła się w drogerii na zakup kosmetyku, który okazał się kompletnie niesatysfakcjonujący. Problem ten nie omija również odżywek do włosów – niezależnie od tego, ile kosztował dany produkt, może się okazać, że nasze włosy wyglądają tak samo lub nawet gorzej po jego zastosowaniu. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są rodzaje odżywek do włosów i jak dobrać tą właściwą?

jakie są rodzaje odżywek do włosów

Zacznij od: Oceny stanu Twoich włosów

Odżywki nie różnią się tylko ceną, marką, zapachem i opakowaniem. Tym, co powinno przyciągnąć uwagę każdej świadomej konsumentki, jest przede wszystkim skład każdego kosmetyku. To jednak nie wszystko, co powinnyśmy wiedzieć – kluczowa jest znajomość własnych włosów, ich typu i potrzeb, aby dobrać kosmetyk najlepszy do naszych potrzeb.

Jakie są rodzaje odżywek do włosów?

W skrócie odżywki dzielą się na emolientowe, proteinowe i humektanty. 

Odżywki emolientowe

Emolienty to oleje i silikony, które mają za zadanie tworzyć na włosach ochronną warstwę, która zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi, ograniczając ryzyko uszkodzeń ich struktury. Jeśli Twoje włosy są suche i zniszczone, odżywki z emolientami są dla nich przeznaczone. Jeśli Twoje włosy się przetłuszczają, są lśniące i raczej niskoporowate (zobacz wpis, jak ocenić porowatość włosów), odżywki tego typu obciążą je, pogarszając ich stan.
Przykłady odżywek emolientowych z naszego sklepu:

MATRIX Total Results Mega Sleek – Odżywka wygładzająca
OROFLUIDO Asia Zen Control – Maska wygładzająca
WELLA SP LuxeOil Keratin – Odbudowująca odżywka w kremie

Odżywki proteinowe

Odżywki proteinowe mają za zadanie wypełnić ubytki we włosach – już po pierwszym użyciu włosy zyskują na objętości, więc warto po nie sięgać. Należy jednak zaznaczyć, że nie są to kosmetyki, których można używać regularnie, przez dłuższy czas – ich nadmiar sprawi, że włosy będą sztywne i niemiłe w dotyku.

Przykłady odżywek proteinowych z naszego sklepu:

MATRIX Total Results Miracle Morpher Kick Up Protein – Koncentrat proteinowy
WELLA Professionals Enrich Thick Mask 500ml - Maska nawilżająca do włosów grubych
WELLA Professionals Enrich Thick Mask – Maska nawilżająca do włosów grubych
Keratindose Conditioner - Odżywka odbudowująca do włosów uwrażliwionych
BIOLAGE Advanced Keratindose Conditioner – Odżywka odbudowująca

Odżywki humektanty

Humektanty to przede wszystkim mocne nawilżenie włosów i zwiększanie ich możliwości absorbowania wody. Warto stosować je naprzemiennie podczas kuracji odżywkami proteinowymi, bo niwelują niekorzystne działanie tych drugich. Maski z aloesem warto stosować 2 razy w tygodniu. Nie są to również odżywki do codziennego stosowania, chyba że nasze włosy są bardzo przesuszone.

Przykłady odżywek typu humektanty z naszego sklepu: 

LABEL.M Intensive Mask 120ml - Maska intensywnie odżywiająca
LABEL.M Intensive Mask – Maska intensywnie odżywiająca
MATRIX Total Results Moisture Me Rich – Odżywka nawilżająca
WELLA SP Hydrate – Maska nawilżająca do włosów suchych i normalnych

Jak nakładać odżywkę?

rodzaje odżywek do włosów

Pamiętaj również o odpowiednim sposobie mycia włosów. Źródło: gurl.com

Czy w zakupach sugerować się ceną?

Jak we wszystkich produktach bywa, cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości – może się zdarzyć, że drogi kosmetyk, mimo swojej ceny nie spełni naszych oczekiwań. Z drugiej strony nie ma co oczekiwać, że odżywka za kilkanaście złotych potrafi rzeczywiście zadbać o nasze włosy – to za mała kwota na dobry skład, biorąc pod uwagę jeszcze koszty opakowania, dystrybucji i marżę producenta. Czasem lepiej wybrać droższy kosmetyk i używać go rzadziej, niż jego tani odpowiednik, który i tak nie przyniesie żadnego pożytku naszym włosom. Jak zwykle zachęcamy Was do testów 😉

Wpis przygotowany przez:

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.