Słońce, na które tak bardzo czekamy przez cały rok poprawia nastrój i samopoczucie, ale jednocześnie przyspiesza starzenie się skóry, wysusza, podrażnia, wywołuje przebarwienia. Sprawdź, co dokładnie dzieje się ze skórą pod wpływem promieni słonecznych i jak pielęgnować cerę w sezonie letnim, by uchronić ją przed fotostarzeniem.

Promieniowanie słoneczne a proces starzenia się skóry

Wszyscy uwielbiamy słońce! Jego pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój jest nie do przecenienia. Jednak zbyt duża jego ilość może wyrządzić skórze wiele szkód. Zmiany wywołane promieniowaniem UV są trudne do usunięcia i choć opalona skóra na pierwszy rzut oka wygląda młodziej i zdrowiej, to po pewnym czasie może się okazać, iż doszło do pogorszenia jej stanu. Wówczas zaczną pojawiać się zmarszczki, przebarwienia czy wypryski.

Promienie UV dzieli się na dwa rodzaje: UVA i UVB. Promieniowanie UVB przyczynia się do zwiększenia produkcji melaniny, czyli substancji odpowiadającej za pigmentację, dzięki której tuż po opalaniu możemy cieszyć się śniadym kolorem skóry. Im więcej melaniny, tym skóra jest ciemniejsza. Promienie UVB, oprócz opalania, odpowiadają za podrażnienia, poparzenia, a także zmiany nowotworowe. Natomiast promienie UVA przenikają do głębokich warstw naskórka, docierając aż do komórek skóry właściwej. Ich wpływ na skórę jest początkowo niewidoczny, jednak po upływie kilku lat daje o sobie znać. Promienie UVA odpowiedzialne są za tworzenie się wolnych rodników, przyczyniających się do fotostarzenia skóry. Wówczas dochodzi do zaniku fibroblastów, co skutkuje spowolnieniem produkcji kolagenu, dzięki któremu skóra jest jędrna i elastyczna. Upośledzeniu ulegają też włókna elastyny zapewniające elastyczność i rozciągliwość. Co się dzieje z naszą skórą wskutek uszkodzeń włókien kolagenowych i elastynowych? Traci ona swą jędrność, pojawiają się zmarszczki i bruzdy, staje się cienka i sucha. W konsekwencji skóra zaczyna opadać, co skutkuje utratą owalu twarzy.

Jak dbać o cerę latem, by zachować jej zdrowy wygląd?

Podstawową zasadą letniej pielęgnacji cery jest jej ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Poszukuj kosmetyków chroniących przed słońcem, zawierających filtry zarówno przeciwko promieniowaniu UVA, jak i UVB. Ponadto, wybierając krem z filtrem, zwracaj uwagę na znajdujące się na opakowaniu oznaczenia: SPF i PA.

SPF, który wyrażony jest numerycznym faktorem, to ochrona przeciw UVB, odpowiadająca za zabezpieczenie skóry przed oparzeniami słonecznymi. Z kolei PA chroni przed promieniowaniem UVA, czyli przed fotostarzeniem, a wyrażona jest za pomocą plusów. Im więcej plusów, tym lepsza ochrona przeciwstarzeniowa.

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji cery w sezonie letnim jest jej dokładnie oczyszczanie. Latem gruczoły łojowe skóry pracują bardzo intensywnie, a powstająca na niej tłusta warstwa przyciąga zanieczyszczenia. W konsekwencji może dochodzić do tworzenia się zaskórników, nasilenia objawów trądziku czy zapychania porów. Do oczyszczania cery latem najlepiej stosować kosmetyki, które wymagają użycia wody, dzięki czemu skóra będzie czysta i odświeżona. Możemy również korzystać z mleczka czy płynu micelarnego, jednak po ich użyciu warto opłukać twarz wodą – w ten sposób zmniejszymy ryzyko zapychania się porów.

Latem niezwykle ważne jest nawilżanie – zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dzięki temu skóra będzie pełna blasku i zachowa swój zdrowy wygląd. Należy pamiętać o codziennym wypijaniu około 2 litrów wody dziennie. Warto również wzbogacić swoją dietę o owoce i warzywa, zawierające dużo wody, jak ogórek czy arbuz. Jeśli zaś chodzi o kosmetyki nawilżające – powinny się one charakteryzować lekką, nietłustą, szybko wchłaniającą się konsystencją. Wybieraj kremy będące bogactwem antyoksydantów, takich jak witamina A, E i C, które neutralizują działanie wolnych rodników. Doskonale, jeśli kosmetyk zawiera też opóźniający procesy starzenia się skóry – koenzym Q10.

HOLIKA HOLIKA Aloe 99% Soothing Gel 250ml
– Wielofunkcyjny żel aloesowy do twarzy, ciała i włosów MARC INBANE Black Exfoliator 75ml
– Głęboko nawilżający peeling do twarzy

Jeśli zaś chodzi o makijaż, pamiętajmy, by zawsze wykonywać go po zapewnieniu skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia. Latem warto postawić na minimalistyczny make-up. Twój wybór powinien paść na podkład zawierający w swym składzie filtr przeciwsłoneczny, który chroni cerę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Do podkreślenia oczu wystarczy sam tusz do rzęs, a na usta nałóż balsam gwarantujący solidną dawkę nawilżenia i odżywienia.

Odpowiednie nawilżenie, a także przywrócenie gładkości i blasku zafundujemy naszej cerze, dzięki nawilżającym maskom w płachcie. Warto nakładać je 2-3 razy w tygodniu. Wybieraj produkty, które bogate są w składniki nawilżające i regenerujące naskórek, takie jak: masło shea, witaminy A, C, E, kwas hialuronowy, kolagen, elastyna, naturalne oleje roślinne, proteiny mleka, rumianek, ogórecznik, nagietek czy algi.

MISHE Litchi Brightning 20g – Maseczka woda lodowcowa z liczi MISSHA Airy Fit Sheet Mask Potato 19ml – Maseczka w płachcie łagodząco-rozjaśniająca (ziemniak) PRRETI Nutrition Full 25g – Maseczka smoothie z miodem

Ponadto nie wolno zapominać o regularnym wykonywaniu peelingu twarzy, którego podstawowym zadaniem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, ale też wygładzenie cery. Zabieg ten wyrówna powierzchnię skóry i sprawi, że opalenizna będzie miała ładniejszy kolor.

Jak widzisz, pielęgnacja cery latem nie wymaga specjalnych, dodatkowych zabiegów. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach, by móc cieszyć się zdrowym wyglądem oraz piękną i złocistą opalenizną. Wbrew pozorom uzyskanie właśnie takiego efektu zawsze musi iść w parze z ochroną przeciwsłoneczną, by zachować młodość i dobrą kondycję włókien skóry.