Pielęgnacja męskiego zarostu - doradzamy kosmetyki

Moda na zapuszczanie brody trwa już od kilku dobrych lat i nic nie zapowiada tego, że mężczyźni będą chcieli w najbliższym czasie wyrzec się swojego bujnego, starannie pielęgnowanego zarostu. Brodaczy wciąż przybywa, a wraz z nimi przybywa również Barber shopów, w których można profesjonalnie wystylizować i wypielęgnować włosy i zarost. Korzystanie z takich usług nie zwalnia jednak z samodzielnej, systematycznej pielęgnacji brody.

Pielęgnacja męskiego zarostu - doradzamy kosmetyki

Pielęgnacja zarostu na co dzień

Tak jak w przypadku włosów na głowie, również zarost na brodzie wymaga odpowiedniego traktowania, by prezentować się dobrze. Zadbana broda łatwo się układa, przyjemnie pachnie, jest błyszcząca i miła w dotyku. Aby osiągnąć taki rezultat, trzeba pamiętać nie tylko o jej regularnym myciu, ale też nakładaniu odżywki bądź olejku i starannym wyczesywaniu. Dzięki temu ostatniemu zabiegowi można nie tylko ujarzmić grube włosy, ale też pobudzić je do wzrostu, ponieważ odpowiedni masaż pobudza cebulki i sprawia, że są lepiej ukrwione.

Niezwykle istotne jest to, aby do mycia brody nie używać pierwszego lepszego szamponu czy mydła, które wpadnie nam w ręce. Choć na pozór włosy na brodzie są twarde i mocne, to w rzeczywistości potrzebują one delikatniejszej pielęgnacji niż te, które mamy na głowie. Zatem jeśli już zdecydujemy się zapuścić imponujący zarost, dbajmy o niego należycie i stosujmy kosmetyki odpowiednie dla jego specyficznych potrzeb.

Mycie brody

O ile w przypadku włosów na głowie mycie co 2-3 dni jest jak najbardziej dopuszczalne (wszystko oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb), o tyle już jeśli chodzi o brodę, to ten zabieg musi stanowić element codziennej higienicznej rutyny. Dlaczego? Bujny zarost jest jak gąbka – przyjmuje i wchłania smog i inne zanieczyszczenia pochodzące z powietrza. Nie rzadko gromadzą się na nim resztki jedzenia i napojów, a w upalne dni – gdy poci się twarz – wilgoć na nim osiada i może stanowić niezłą pożywkę dla różnego rodzaju bakterii. Wystarczy zatem raz dziennie, najlepiej wieczorem, nanieść szampon do brody na zarost, dokładnie go umyć, spłukać resztki kosmetyku i nałożyć balsam, olejek bądź odżywkę. Rano wystarczy już tylko kosmetyk do stylizacji i wymodelowanie.

CZTERY SZPAKI Waligóra 110g - Mydło naturalne do włosów i brody
CZTERY SZPAKI Waligóra 110g – Mydło naturalne do włosów i brody
BY MY BEARD Shampoo 300ml - Szampon do brody
BY MY BEARD Shampoo 300ml – Szampon do brody

Odżywianie i czesanie

Odżywianie i czesanie

Pielęgnacja brody nie różni się znacząco od tego, w jaki sposób należy dbać o włosy na głowie. Mycie odpowiednim szamponem i stosowanie odżywczych balsamów i olejków to absolutna podstawa, gdy chce się zachować włosy w dobrej kondycji i zapewnić im siłę oraz piękny połysk. Jeśli chodzi o olejki i balsamy, to mają one specjalnie dobrany skład, który nie tylko pozostawia brodę lśniącą i ładnie pachnącą, ale też odżywia skórę i odpowiednio ją pielęgnuje. Również kosmetyki do stylizacji brody są bogate w substancje pielęgnacyjne, aby w parze z doskonałym ułożeniem szedł nieskazitelny wygląd zarostu.

BY MY BEARD Conditioner 300ml - Odżywka do brody
BY MY BEARD Conditioner 300ml – Odżywka do brody
PAN DRWAL Cologne 10ml - Olejek do brody - OUTLET
PAN DRWAL Cologne 10ml – Olejek do brody – OUTLET
PAN DRWAL Premium 100g - Balsam do brody - OUTLET
PAN DRWAL Premium 100g – Balsam do brody – OUTLET

Nieodłącznym elementem pielęgnacji brody jest także jej czesanie, ale tu również nie można sięgnąć po pierwszy lepszy grzebień czy szczotkę. Najlepiej sprawdzają się szczotki drewniane z włosiem z dzika oraz drewniane grzebienie, które są przeznaczone do wyczesywania i modelowania.

BEA BELEZA Szczotka do brody (duża) buk włosie dzika
BEA BELEZA Szczotka do brody (duża) buk włosie dzika
BEA BELEZA Szczotka do brody (mała) venge ze wzmocnionym włosiem dzika
BEA BELEZA Szczotka do brody (mała) venge ze wzmocnionym włosiem dzika