Plączące się włosy dają Ci się we znaki? Sprawdź, jak temu zaradzić

Plączące się włosy to problem wielu kobiet. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, by temu zaradzić. Dowiedz się, jak pielęgnować splątane włosy, jak je czesać oraz poznaj kilka trików, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko plątania się pasm.

Plączące się włosy dają Ci się we znaki? Sprawdź, jak temu zaradzić

Plączące się włosy – przyczyny

Problem plątania się najczęściej dotyczy włosów, które są suche, zniszczone, często poddawane stylizacji, koloryzacji czy innym obciążającym je zabiegom. Takie pasma mają rozchylone łuski oraz chropowatą, szorstką i nierówną powierzchnię, dlatego zahaczają się o siebie, co z kolei prowadzi do ich plątania. Warto jednak podkreślić, że plątanie się włosów dotyczy nie tylko zniszczonych pasm, ale też kosmyków naturalnie wysokoporowatych, np. kręconych czy mocno falowanych.

Jak zminimalizować problem plątania się włosów? Odpowiednia pielęgnacja to podstawa!

Kluczową kwestią w przypadku plączących się włosów jest odpowiednia, intensywna pielęgnacja. Należy przede wszystkim pamiętać o właściwym odżywianiu, nawilżaniu i regeneracji pasm. Ważne jest również regularne olejowanie, które nie dość, że nawilża, wzmacnia i regeneruje pasma, to dodatkowo ułatwia ich rozczesywanie oraz czyni kosmyki miękkimi, lśniącymi i sprężystymi.

LOREAL Nutrifier Glycerol + Coco Oil Shampoo 300ml - Rewitalizujący szampon do włosów
LOREAL Nutrifier Glycerol + Coco Oil Shampoo 300ml – Rewitalizujący szampon do włosów
WELLA SP Reverse Regenerating Shampoo 200ml - Regenerujący szampon do włosów zniszczonych
WELLA SP Reverse Regenerating Shampoo 200ml – Regenerujący szampon do włosów zniszczonych

 

Po każdym myciu włosów aplikuj na pasma odżywkę, maskę lub olejek nawilżający, dzięki czemu włosy będą się łatwiej rozczesywały. Warto również stosować kosmetyki dedykowane plączącym się pasmom, których zadaniem jest ułatwianie ich rozczesywania. W składzie kosmetyków poszukuj przede wszystkim silikonów. To substancje wykazujące działanie okluzyjne, tj. wytwarzają wokół włosa jedwabistą otoczkę, która sprawia, że pasemka stają się śliskie i gładkie, a dzięki temu łatwiej się rozczesują.

MEDAVITA Hydrationique Fluido Cationico 150ml - Odżywka do każdego rodzaju włosów nawilżająca, ułatwiająca rozczesywanie
MEDAVITA Hydrationique Fluido Cationico 150ml – Odżywka do każdego rodzaju włosów nawilżająca, ułatwiająca rozczesywanie
KERASTASE Elixir Ultime Original Oil 100ml - Olejek pielęgnacyjny do wszystkich rodzajów włosów
KERASTASE Elixir Ultime Original Oil 100ml – Olejek pielęgnacyjny do wszystkich rodzajów włosów
Huile d'Etoile Dreamful Conditioner All In One 150ml - Krem w sprayu ułatwiający rozczesywanie i zapewniający 10 korzyści
Huile d’Etoile Dreamful Conditioner All In One 150ml – Krem w sprayu ułatwiający rozczesywanie i zapewniający 10 korzyści

O czym jeszcze należy pamiętać?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją raz na dobre pomogą Ci się uporać z plączącymi się włosami.

  • Przed każdym myciem kosmyków dokładnie jest rozczesz. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powstawania supłów podczas aplikowania szamponu na włosy i masowania skóry głowy.
  • W trakcie samego mycia włosów i późniejszego osuszania ich ręcznikiem unikaj przesadnego tarcia, które nie dość, że przyczynia się do plątania pasm, to jeszcze może uszkodzić strukturę kosmyków.
  • Myj włosy metodą OMO, która składa się z trzech prostych kroków. W pierwszej kolejności na mokre włosy należy nałożyć odżywkę, następnie umyć pasma szamponem, po czym ponownie zaaplikować na kosmyki odżywkę lub maskę. To metoda, która chroni pasma przed przesuszeniem i zniszczeniami, a przy tym doskonale je nawilża i wygładza, dlatego może nam pomóc uporać się ze splątanymi pasmami.

Plączące się włosy dają Ci się we znaki? Sprawdź, jak temu zaradzić

  • Ogranicz stosowanie kosmetyków do stylizacji lub wybieraj te, polecane przez specjalistów. Lakiery, pianki, żele, gumy czy pasty do włosów sklejają, wysuszają i utrudniają mycie pasm. Przy zakupie wybierz kosmetyki profesjonalnych producentów, które nie zawierają tylu szkodliwych substancji, co produkty drogeryjne.
  • Całkowicie zrezygnuj z tapirowania kosmyków.
  • Nie kładź się spać z mokrymi włosami.
  • Luźno upinaj włosy na noc. Dzięki temu unikniesz uszkodzeń mechanicznych podczas ich tarcia o poduszkę, a co za tym idzie – plątania się włosów.
  • Regularnie podcinaj końcówki włosów.
MEDAVITA Prodige Revivifying Shampoo 250ml - Szampon do włosów zniszczonych natychmiastowo odbudowujący i regenerujący
MEDAVITA Prodige Revivifying Shampoo 250ml – Szampon do włosów zniszczonych natychmiastowo odbudowujący i regenerujący
LOREAL Nutrifier Glycerol + Coco Oil DD Balm 40ml - Balsam do końcówek włosów suchych lub przesuszonych
LOREAL Nutrifier Glycerol + Coco Oil DD Balm 40ml – Balsam do końcówek włosów suchych lub przesuszonych

W jaki sposób czesać plączące się włosy?

Plączące się włosy wymagają wyjątkowego traktowania. W jaki sposób szybko i bezboleśnie rozplątać kosmyki, by nie narazić ich na uszkodzenia mechaniczne? Splątane pasmo zamocz w zimnej wodzie, po czym nałóż na nie odżywkę, olejek lub specjalny preparat ułatwiający rozczesywanie, które nadadzą poślizgu. Splątane włosy rozczesuj od dołu, kierując się ku górze, przy pomocy grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub specjalnej szczotki rozplątującej włosy. Bądź delikatna i cierpliwa, nie szarp i nie ciągnij kosmyków, a Twoje pasma z pewnością odwdzięczą się pięknym, lśniącym wyglądem.

HH SIMONSEN Wonder Air Brush Paddle - Szczotka do rozczesywania włosów długich i gęstych
HH SIMONSEN Wonder Air Brush Paddle – Szczotka do rozczesywania włosów długich i gęstych
KEMON Liding Bahia Hair & Body Spray 200ml - Spray nawilżający, ułatwiający rozczesywanie
KEMON Liding Bahia Hair & Body Spray 200ml – Spray nawilżający, ułatwiający rozczesywanie
TANGLE TEEZER Salon Elite Dolly Pink- Rewolucyjna szczotka do rozczesywania włosów (różowa)
TANGLE TEEZER Salon Elite Dolly Pink- Rewolucyjna szczotka do rozczesywania włosów (różowa)